Category: Współpraca zagraniczna

Wrócili z Walsrode

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycieli  Marzeny Wójtowicz i Aleksandry Stankiewicz przebywała z sześciodniową wizytą w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole w Walsrode. (Dolna Saksonia). Celem wizyty była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali tajniki kuchni niemieckiej podczas wspólnych kulinarnych warsztatów . Ponadto zwiedzili Vogelpark w Walsrode, zabytkowe miasto Lüneburg i Hamburg, gdzie m.in  zobaczyli słynną Filharmonię nad Łabą . Wyjazd wsparła finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie.

Gościliśmy młodzież z Walsrode

031W dniach 02-06. 11. 2015 gościła w naszej szkole grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej  szkoły  Berufsbildende Schulen w Walsrode w Niemczech.

W czasie pobytu  odwiedzili goście wraz z polskimi uczniami Zamek Krzyżacki w Bytowie, Starówkę w Gdańsku, a także wiele rozrywki dostarczył im pobyt w escape room w Koszalinie i kręgielnia w Tuchomiu. Tradycyjnym punktem programu jest wspólne gotowanie , nad którym przebiegiem czuwali nauczyciele zawodu Jacek Gocoł i Agnieszka Warsińska.  Współpraca ma charakter cykliczny i odbywa się co roku już od 15 lat. Rewizyta zaplanowana jest na czerwiec przyszłego roku.Nauczycielki ZSP w Łodzierzy : Magdalena Wojtowicz, Agnieszka Zwiewka, Marzena Wójtowicz i Aleksandra Stankiewicz przygotowywały i opiekowały się grupą gości z Niemiec.

Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Bytowie i fundacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

 

Słodkie życie w Europie-książka z Łodzierzy

DSCN4036Dziewięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcie eTwinning „Süßes Leben in Europa”. Naszym partnerem jest szkoła Sipos Orbán Szakiskola és Kollégium w Szolnok na Węgrzech. Temat projektu obejmuje zapoznanie się uczestników, przedstawienie w j. niemieckim znanych cukierników, cukierni oraz wymianę przepisów na ciasta bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz ich wykonanie. Węgierscy uczniowie upiekli już tradycyjny polski sernik, a łodziescy ciasto o nazwie Gerbaud, które było następnie sprzedawane. Produktem końcowym jest internetowa książka kucharska zawierająca przepisy przygotowane przez węgierskich i polskich uczniów.

Opiekunem uczniów jest Magdalena Wojtowicz.

 Internetowa książka-Słodkie życie w Europie-kliknij

Spotkanie z młodymi Ukraińcami

DSC02438W dniach od 18.10.2014- 27.10.2014 w Miastku przebywali młodzi Ukraińcy ( pochodzą z obwodu lwowskiego na Ukrainie) z rodzin, których członkowie zginęli bądź uczestniczyli w walkach na Majdanie i terenach okupowanych.

W piątek 24 października młodzież  ucząca się języka ukraińskiego w Zespole  Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy  towarzyszyła swoim kolegom z Ukrainy podczas wycieczki do Parku Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Była to doskonała okazja , aby porozmawiać ze swoimi rówieśnikami w j. ukraińskim oraz dowiedzieć się o sobie wielu ciekawych rzeczy. W Szymbarku, podczas zwiedzania dużym zainteresowaniem cieszył się największy fortepian na świecie!!! Jeden z kolegów z Ukrainy– Andrij , zagrał na nim. Poruszyło to serca wszystkich zwiedzających w tym czasie salę balową!

W drodze do Szymbarku, uczestnicy wycieczki odwiedzili Starostwo Powiatowe w Bytowie, gdzie nasi goście spotkali się ze Starostą i Wicestarostą Bytowskim, a elementem wieńczącym spotkanie było wspólne pamiątkowe zdjęcie

Ich przyjazd do Polski zorganizowała Parafia Greckokatolicka p.w. Świętych Włodzimierza i Olgi w Miastku i Towarzystwo Edukacyjne przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a środki finansowe pochodzą z Fundacji Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży.

Podczas tygodniowego pobytu goście zwiedzali m.in. Miastko, Kołobrzeg, Koszalin, w którym odwiedzili Radio Koszalin, gdzie nagrali wspólną audycję, której premiera była w niedzielę 26 października br.

Uczniowie z Łodzierzy z wizytą w Walsrode.

DSCN2144Grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycieli  Marzeny Wójtowicz i Beaty Grzybowskiej przebywła z tygodniową wizytą w zaprzyjaźnionej niemieckiej szkole w Walsrode. (Dolna Saksonia). Celem wizyty była wymiana młodzieży polsko-niemieckiej, gdzie uczestnicy wymiany poznawali tajniki kuchni niemieckiej podczas wspólnych kulinarnych warsztatów oraz pracowali nad wspólnym przewodnikiem turystycznym  po miejscowości Walsrode . Ponadto zwiedzili Heidepark w Soltau, miasta Bremę i Hamburg. Współpraca ZSP w Łodzierzy z niemiecką szkoła w Walsrode trwa już 14 lat-wyjaśnia Marzena Wójtowicz organizator wymiany młodzieżowej. Wyjazd wsparła finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie

Gotowali wspólnie z niemieckimi uczniami

IMG_0004W dniach od 02. do 06. czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy przebywała grupa uczniów i nauczycieli ze szkoły Berufsbildende Schulen Walsrode z Niemiec.  Program wizyty obejmował wspólne warsztaty kulinarne, w czasie których przygotowano m.in białą kiełbasę i ciszkę ziemniaczaną. Podczas pobytu zwiedzano Słowiński Park Narodowy i Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach ( zwiedzanie połączono z lekcją tkactwa).

Uczniom i nauczycielom podobał się pobyt w Polsce, a szczególnie kultura i kuchnia kaszubska. Jeden z nauczycieli, Arne Kuhne, odwiedził nasz kraj po raz pierwszy i był zachwycony gościnnością, piękną okolicą i programem pobytu.-wyjaśnia Magdalena Wojtowicz nauczycielka języka niemieckiego

Rewizyta w Niemczech planowana jest  w październiku 2014 r., na którą cieszą się już polscy i niemieccy uczniowie. Organizatorami wymiany byli nauczyciele języków obcych ZSP w Łodzierzy: Marzena Wojtowicz, Magdalena Wojtowicz i Aleksandra Stankiewicz

 

 

IMG_0002

 

Słodkie życie w Europie

DSCN4036Dziewięcioro uczniów naszej szkoły bierze udział w projekcie eTwinning „Süßes Leben in Europa”. Naszym partnerem jest szkoła Sipos Orbán Szakiskola és Kollégium w Szolnok na Węgrzech. Temat projektu obejmuje zapoznanie się uczestników, przedstawienie w j. niemieckim znanych cukierników, cukierni oraz wymianę przepisów na ciasta bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz ich wykonanie. Węgierscy uczniowie upiekli już tradycyjny polski sernik, a łodziescy ciasto o nazwie Gerbaud, które było następnie sprzedawane. Przed nami ciasta wielkanocne. Produktem końcowym będzie internetowa książka kucharska zawierająca przepisy przygotowane przez węgierskich i polskich uczniów. Działania uczniów można śledzić na blogu.

Opiekunem uczniów jest Magdalena Wojtowicz.

 

 

 

etwining

Uczniowie z Łodzierzy w Walsrode.

W dniach 15-21.09.2013r. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy pod opieką nauczycielek : Marzeny Wójtowicz i Magdaleny Wojtowicz przebywała  w szkole partnerskiej w Walsrode w Niemczech (Dolna Saksonia).

Celem wyjazdu było poznanie tajników kuchni niemieckiej podczas wspólnych warsztatów kulinarnych. Dodatkowo młodzież rozwijała swoje umiejętności językowe oraz poznawała region. Podczas pobytu łodziescy uczniowie odwiedzili  Serengetipark w Hodenhagen, Centrum Nauki i Techniki „Phaeno” w Wolfsburgu, Muzeum Miniatur „Miniaturwunderland” w Hamburgu.. Każdego roku młodzież niemiecka przyjeżdża  do Polski, a grupa naszej młodzieży wyjeżdża   z rewizytą do Niemiec. Współpraca między szkołami trwa już  13 lat

Wyjazd wsparło finansowo fundacja Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży i Starostwo Powiatowe w Bytowie

Odwiedziła nas młodzież z Walsrode

W dniach 15-19. kwietnia br. ZSP w Łodzierzy gościła grupę uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły w Walsrode. Uczniowie podczas pobytu poznawali tajniki kuchni polskiej podczas wspólnych warsztatów kulinarnych. Ponadto wspólnie z uczniami szkoły w Łodzierzy zwiedzali okoliczne miejscowości(Koszalin – Góra Chełmska, Mielno, Bytów – zamek, zakład „DRUTEX”). Jesienią planowana jest rewizyta polskich uczniów w Niemczech. Pobyt gości z Niemiec wsparły finansowa Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe w Bytowie. Koordynatorami wymiany byli Marzena Wójtowicz, Magdalena Wojtowicz i Aleksandra Stankiewicz.

 

 

 

 

 

Współpraca zagraniczna

 

Współpraca z zagranicą dotyczy dwóch państw Niemiec i Czech. Współpraca z Niemcami odbywa się na dwóch płaszczyznach Pierwsza z nich dotyczy praktyk uczniów klas technikum rolniczego. Uczniowie odbywają dziewięciotygodniową praktykę w Dolnej Saksonii. Od 1997 r. wyjeżdżają w okresie wiosennym i pomagają w gospodarstwach rolnych przy pracach wiosennych. Każdy uczeń mieszka u innegogospodarza co sprzyja warunkom do nauki języka,. Podczas praktyk uczniowie mają szansę zwiedzenia kraju naszych sąsiadów, zapoznania się z nowoczesną techniką stosowaną w rolnictwie, a także poszerzenia swoich umiejętności językowych. Praktyki w Niemczech cieszą się dużym zainteresowaniem.

image015

Druga płaszczyzna współpracy z Niemcami dotyczy szkoły partnerskiej Berufsbilde Schule w Walsrode. Pierwsze kontakty ze szkołą w Walsrode nawiązano w 1999 r. Od tego czasu każdego roku przyjeżdżają do Polski uczniowie z nauczycielami. Po każdej takiej wizycie wyjeżdżają uczniowie z Łodzierzyuczniowie do Niemiec z rewizytą,. Podczas takich wizyt młodzież poznaje szkołę, okolicę i kulturę. Podczas wizyt niemieccy uczniowie zwiedzają naszą szkołę i zakłady, gdzie uczniowie ze szkoły rolniczej w Lodzierzy odbywają praktyki. Ponadto organizowane są wycieczki do Gdańska i nad Morze Bałtyckie.

14 listopada 2002 r. w Walsrode podpisana została oficjalnie umowa o partnerstwie miedzy obu szkołami, a 26 maja 2003 podpisano takąumowę w Polsce. Do warunków tej umowy należy: odbywanie szkolnych praktyk zawodowych, wzajemne odwiedziny nauczy- cieli i uczniów, wycieczki krajoznawcze. Współpraca ze szkołą partnerską cały czas rozwija się i oprócz oficjalnych kontaktów nawiązały się przyjacielskie więzi co świadczy o prawdziwości takiej współpracy

 

Drugą szkołą partnerską , z którą ZSRCKU w Łodzierzy ma podpisaną umowę partnerką jest Střední Odborné Učiliště rybářské a Učiliště vTřeboni (Czechy). Współpraca z tą szkołą polegała na wymianie uczniów na praktyki zawodowe. Współpraca realizowana była dzięki funduszom programu ,,Młodzież”.

W maju 2010 r. uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu rozpoczęli praktyki zawodowe w Holandii. Wyjazd młodzieży zorganizowano we współpracy z organizacją Stichting S.T.E.P.S organizującą i koordynującą staże na europejskim rynku pracy. W 2011 r. planowany jest wyjazd na praktyki do Holandii 12 uczniów.