Archive for: grudzień 2013

Podsumowanie 2013 r.

Mimo iż w szkołach rok szkolny kończy się każdorazowo w  czerwcu to koniec roku kalendarzowego jest okazją na podsumowanie  roku 2013 i wybraniu 12 najważniejszych wydarzeń z życia szkoły w mijającym 2013 r.

 

Styczeń to okres studniówkowy. Do dwóch balów studniówkowych przystąpiło 2 klasy technikalne i 3 klasy licealistów. Bale odbyły się  ,,Szlacheckim Dworze” w Węgorzynku

 image069

 

Jak zwykle w turniejach motoryzacyjnych odnosimy sukcesy. W tym roku ponownie zwyciężyliśmy drużynowo w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Gdańsku

 motoryzacja

 

Sukcesu odniosły nasze szkolne siatkarki. Zdobyły mistrzostwa powiatu bytowskiego, zwyciężyły półfinały w Człuchowie, aby ostatecznie zająć 6 miejsce w województwie pomorskim .

 image031

 

W kwietniu podpisaliśmy porozumienie o objęciu naszej szkoły patronatem naukowym przez Akademię Pomorską w Słupsku. Porozumienie podpisali: rektor AP w Słupsku prof. Roman Drozd, starosta bytowski Jacek Żmuda-Trzebiatowski i dyrektor ZSP w Łodzierzy Mariusz Treder

 porozumienie

 

Odwiedzili nas uczniowie z Niemiec. Do Łodzierzy przybyli uczniowie ze szkoły w Walsrode, zaś licealistów odwiedzili młodzi Niemcy z zaprzyjaźnionej szkoły z  Bad Fallingbostel. We wrześniu odbyła się rewizyta naszych uczniów w Walsrode.

 niemcy1

 

Rok 2013 to dalsza realizacja w naszej szkole unijnych projektów. W ramach projektu pn ,,W zawodzie jak ryba w wodzie„ uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia z matematyki, języków obcych, biologii. Odbyli staże u pracodawców. W innym projekcie pn ..Pomorskie dobry kurs na edukacje. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy” uczniowie mogli m.in. zdobyć bezpłatnie prawo jazdy. W ramach projektu doposażone są pracownie zawodowe

ue

 

 

Maj to okres matur, zaś czerwiec to miesiąc gdy uczniowie klas technikalnych przystąpili do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. W  tym roku nasi uczniowie uzyskali dobre wyniki z egzaminów m.in.  w technikum geodezyjnym gdzie zdawalność wyniosła 100 %. Ogólnie wynik egzaminów zawodowych wyniósł 71,4% i poprawił się o 15,4% w stosunku do roku ubiegłego.

Maleís hand writing in the document

 

Od września w naszej szkole jest możliwość uczęszczania na zajęcia z języka kaszubskiego i języka ukraińskiego.  Z tej możliwości korzysta 71 uczniów.

zdjęcia 022

 

W tym roku w murach naszej szkoły odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej.

 DEN 035

 

W październiku zdobyliśmy drugie i trzecie miejsce w dyktandzie o ,,Złote Pióro Starosty Bytowskiego”.  W pisaniu dyktanda  uczestniczyło  20 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu bytowskiego

 25102013_1

 

Trwa współpraca z Agencją Rynku Rolnego w Gdyni. Wspólnie zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne  dotyczące produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.

 DSCF2617

 

Ostatnie miesiące 2013 to okres organizacji wielu konkursów i przedsięwzięć  szkolnych m.in.: XIII Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły, V edycja konkursu ,,Z wizytą na Olimpie” , VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza, VI edycja konkursu ,,Mistrz Języka Niemieckiego Powiatu Bytowskiego” czy powiatowe finały w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.

 906

 

 

 

PMDK w Miastku szuka talentów

 

sot

Skończyłeś PSM I st. Nie kontynuujesz nauki na II stopniu?
Nie marnuj tego czego się nauczyłeś. GRAJ! ŚPIEWAJ!
Ciągnie Cię do jakiegoś instrumentu? NIE REZYGNUJ!
Poznaj podstawy gry – spróbuj z kolegami.

 

Wszystkich, którym w duszy gra, zapraszamy podczas
ferii  zimowych  na spotkania konsultacyjno – warsztatowe
w dniach 23 i 24 stycznia 2014 r.

w sali nr 11 Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury
w Miastku w godz. 10.00  – 13.00
Nie możesz w okresie ferii – przyjdź w dowolny czwartek
po godz. 15.00

 

 MOŻESZ ODNALEŹĆ SIĘ W : rocku, country, pop, ska, balladzie, poezji śpiewanej, stylach mieszanych lub stworzonych przez siebie.

 

Nauczyciel prowadzący zespoły w PMDK

Pan Henryk Wegner

PRZYJDŹ, SPRÓBUJ, POROZMAWIAJ!!

 

Spotkanie opłatkowe Samorządu Szkolnego

W ostatnie dni grudnia odbywają się spotkania opłatkowe. W naszej szkole już tradycyjnie takie spotkanie opłatkowe zorganizował Samorząd Szkolny. W uroczystości udział wzięli: dyrekcja szkoły, katecheta , opiekunowie Samorządu Szkolnego, przedstawiciele klas. Na zaproszenie Samorządu Szkolnego przybyli przedstawiciele klas licealnych, gdzie wspólnie podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne.

Zbiórka odzieży

Od 13. grudnia 2013 roku w bibliotece szkolnej w Łodzierzy można oddać używaną i nie używaną odzież. Zbiórka potrwa do 8 stycznia 2014 roku. Ciuchy może oddać każdy. Trzeba pamiętać tylko by były one wyprane i niezniszczone. Rzeczy przekazane zostaną do Miasteckiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy przekażą je potrzebującym. Za każdą oddaną rzecz bardzo dziękujemy. Więcej informacji znajduje się na plakatach wywieszonych w szkole, bądź u Pani Katarzyny Jończyk, Hanny Olik lub Wiolety Gliszczyńskiej.

Przybieżeli do Łodzierzy Pasterze

Dzisiaj, tydzień przed Bożym Narodzeniem do szkoły w Łodzierzy i do LO w Miastku  zawitali kolędnicy. Oto fotorelacja.

 

Ciasta kruche, półkruche i smaczne

Magdalena Kryczka i Agata Fryca z klasy III Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Łodzierzy zdobyły pierwsze miejsce za placek orzechowy w konkursie pt ,, Ciasta kruche i półkruche”. Konkurs zorganizowano w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy. Celem konkursu było wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobytych na zajęciach praktycznych. Rozwijanie własnych pasji i zdolności kulinarnych. Komisja konkursowa oceniała ciasta pod względem cech właściwych dla ciasta kruchego i półkruchego, smakowitość i sposób podania. Drugie miejsce w konkursie zajął Wojciech Olejniczak z klasy IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego za ciasto o nazwie pysznotka-,,Pani Walewska” zaś trzecie miejsce zdobyły Amelia Gnat i Oliwia Kozłowska z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych za wypiek o nazwie Sernik cytrynowy. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy słodkości. Organizatorem konkursu były nauczycielki przedmiotów zawodowych z technikum żywienia i usług gastronomicznych : Renata Szepel i Alicja Stoltmann.

Recytowali Mickiewicza

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy zorganizował VI Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza. Konkurs odbył się w I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Miastku.Celem konkursu było propagowanie kultury języka polskiego i odkrywanie piękna utworów lirycznych naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. W tegorocznej edycji wzięło udział 26 recytatorów z 9 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu bytowskiego.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie:

Halina Wojalska – wieloletni nauczyciel języka polskiego w miasteckim liceum,
Bernadeta Zwolska – nauczyciel i bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Miastku,                                                                                                                                               Beata Grzybowska- nauczycielka języka polskiego w ZSP w Łodzierzy.

W kategorii szkół gimnazjalnych laureatami zostali:
I miejsce – Anna Czarnowska Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miastku,
II miejsce – Daria Krzoska Gimnazjum w Borowym Młynie,
III miejsce – Klaudia Napieraj Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miastku.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych laureatami zostali:
I miejsce – Kinga Kowalka Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie,
II miejsce – Karolina Stenke Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie,
III miejsce – Sebastian Świątek Brzeziński Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Miastku.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i upominki ufundowane przez  Miasteckie Stowarzyszenie Oświatowe Konkurs przygotowały polonistki Magdalena Radziszewska i Katarzyna Jończyk z ZSP w Łodzierzy.

Spotkanie opłatkowe pracowników i emerytów

Dyrekcja ZSP w Łodzierzy zaprasza wszystkich pracowników i emerytów szkoły na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się  20 grudnia br. (piątek)o godz. 13.00 w ZSP w Łodzierzy . Zapraszamy.

Zostali wicemistrzami powiatu

Reprezentacja ZSP w Łodzierzy w składzie Krystian Hebel i Mateusz Sztobnicki (rezerwowy Dawid Mazur) została wicemistrzami powiatu bytowskiego w tenisie stołowym chłopców w ramach rozgrywek Licealiady 2013. W rozgrywkach  finałowych, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy udział wzięły reprezentacje ze szkół ponadgimnazjalne z powiatu bytowskiego. Zwycięzcom turnieju została reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie, która będzie reprezentować powiat bytowski w półfinałach województwa pomorskiego. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy, wyprzedzając Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Bytowie,(3 miejsce), Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bytowie,(4 miejsce), Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie (5 miejsce),  Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku (6 miejsce).Organizatorem turnieju była Agnieszka Dust-Brzezińska. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Bytowie

 

 

Українські i rodnô mòwa

Od początku roku szkolnego w naszej szkole  trwa nauka: języka kaszubskiego i języka ukraińskiego. Rodnô mòwa uczy się 42 uczniów, zaś język yкраїнські chce poznać 29 uczniów. Nauka języka kaszubskiego i języka ukraińskiego  łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz pisowni, słownictwa i literatury kaszubskiej czy ukraińskiej, uczniowie poznają kulturę, tradycje, zwyczaje i obrzędy ukraińskie i kaszubskie. Do wyżej wymienionych można również dopisać technologię informacyjną, ponieważ na zajęciach często pojawia się praca z tablicą interaktywną . Uczniowie wykazują swoje zaangażowanie uatrakcyjniając lekcję,  przynosząc np. własnoręcznie upieczone ciasto drożdżowe na zajęcia z kuchni kaszubskiej, czy zbierając informacje na temat zwyczajów bożonarodzeniowych. W ramach tych zajęć uczniowie uczestniczyć będą również  w wycieczkach do miejsc związanych z kulturą Kaszub i kulturą ukraińską. Dla uczniów którzy uczestniczą w zajęciach ufundowane zostały stypendia. Nauczanie tych języków dodatkowo uatrakcyjnia ofertę edukacyjną szkoły. Naukę języka kaszubskiego w ZSP w Łodzierzy prowadzi Magdalena Wojtowicz, zaś naukę języka ukraińskiego Mirosława Prychożdenko.

Song_-kaszubskie_nuty-